Návštěva Ukrajiny českých poslanců

Ve dnech 27.-30.11. probíhal na Ukrajině návštěva českých poslanců z meziparlamentní skupiny ČR-Ukrajina. Ve středu 28.11. se setkali s kolegy z ukrajinského parlamentu v čele s Vitalijem Korčikem, s náměstkem ministra zahraničí Vasylem Bodnarem či zástupci nevládního sektoru. Členové delegace se přihlásili k včerejšímu prohlášení MZV ČR a odsoudili ruské aktivity v oblasti Azovského moře a Kerčskeho průlivu.

 

Ve středu a čtvrtek pokračovala cesta českých poslanců na Ukrajinu. Pavel Žáček, Radek Zlesák a Jan Lipavský zavítali do Doněcké oblasti, aby se osobně seznámili s aktuální situací a některými českými rozvojovými a humanitárními projekty. Během těchto dvou dnů se setkali s předsedou Doněcké oblastní státní administrativy Oleksandrem Kucem, předsedou Jasynuvatské okresní státní administrativy Mykolou Kovalenkem, pracovníky Zvláštní monitorovací mise OBSE či zástupci nevládních organizací Člověk v tísni (People in Need – Official) a The HALO Trust. Vřelého přijetí se jim dostalo též ze strany žáků a učitelů školy v Novobachmutivce v blízkosti tzv. linie kontaktu. Svou cestu zakončili debatou s vedením a studenty Doněcké akademie stavitelství a architektury v Kramatorsku, kde ČR pomohla s opravou hlavní budovy.

 

V pátek 30. listopadu zakončili čeští poslanci svou cestu po Ukrajině. V Kyjevě nejprve navštívili Archiv Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU), kde se seznámili s materiály z období Velkého teroru. Na schůzce s místopředsedou Medžlisu krymskotatarského národa Achtemem Čyjhozem pak diskutovali o situaci politických vězňů na Krymu, včetně zadržených ukrajinských námořníků.

 

event_note