Ohlédnutí za prvním rokem

Již druhým rokem je Ing. Radek Zlesák ze Žďáru nad Sázavou poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za Hnutí ANO 2011 a nás zajímalo, jaký byl jeho první rok v pozici poslance a jak by ho zhodnotil.

 

Jak vaše rodina reagovala na vaše zvolaní poslancem?

Vzhledem k tomu, že jsem kandidoval z páté pozice, bylo to pro mě i mojí rodinu překvapení. Nepočítal jsem s tím. Proto jsem rodinu, ale ani svůj profesní život, nikterak nepřipravil. V prvních chvílích to byl šok. Ale překvapení pak vytřídala velká podpora z mého okolí. Nesetkal jsem se s žádnou negativní reakcí.

 

Jaké to bylo přestěhovat se do Prahy?

Do Prahy jsem se nepřestěhoval. Stále jsem Žďárák a v Praze pouze přespávám. Být v Praze lidé vnímají jako poznávání Prahy a zažívání víru velkoměsta, ale tak to není. Dobře znám pouze koridor od Sněmovny do bytu v poslanecké ubytovně. Když v Praze nemusím být, rád se vracím na Vysočinu k rodině a povinnostem radního. Žďár nad Sázavou je moje město, můj domov.

 

Jaký to byl pocit usednout poprvé do poslanecké lavice jako nováček, mezi spoustu již ostřílených politiků? A co se jako první odehrávalo?

Je to jako když hrajete fotbal v divizi a najednou se ocitnete na Spartě. Pravidla jsou stejná, ale hra se zrychlí a je i agresivnější. Z počátku žil člověk z chvíle okamžiku, nasával atmosféru a tříbil si priority, kterých chce dosáhnout. Je toho vážně moc, co musí nováček ve Sněmovně nastudovat, pochopit. Sněmovní procedury a zvyky jsou velmi složité. Jen se vyznat v labyrintu chodeb Poslanecké sněmovny je velmi složité. Ze začátku jsem bloudil asi dva měsíce. I dnes, když jdu na podatelnu, bloudím stále. (smích)

 

Jak byste popsal nyní vztah s vašimi kolegy, nejen z vašeho poslaneckého klubu?

No, kolegyně poslankyně Monika Oborná, jako krajská předsedkyně, mě bije už jen ob den, což je výrazné zlepšení (smích). Teď vážně, ve Sněmovně je 200 kolegů poslanců a jsou tam mezilidské vztahy tak, jako na každém jiném pracovišti. Jsou tam lidé, které máte raději, kteří vám jsou sympatičtí a lidé, které máte rádi míň. Nutno ale podotknout, že většina lidí jsou opravdu profesionálové.

 

Pamatujete si ještě, co vás nejvíc překvapilo po nástupu do PS, co bylo pro Vás nejtěžší?

Nejvíce mě překvapil čas, který tomu musí člověk věnovat. Mediální obraz o naší práci je značně zkreslený. Opravdu to není tak, že člověk přijde do práce v osm ráno a v jednu jde domů a mezitím sní 4 chlebíčky za 2,50. Přicházím do práce kolem půl osmé ráno a z vrat Sněmovny vycházím kolem osmé nebo deváté večer. Je to úmorná a velmi zátěžová práce. Člověk nesmí udělat chybu. Musí vše sledovat, nastudovat si spoustu podkladů, nesmí se nechat nachytat. Rozsah podkladů je opravdu obrovský a ne vždy je vše psáno na prvním řádku. Člověk potřebuje umět číst i mezi řádky, aby pochopil rychle jádro problému.

 

Můžete říct, co vás na práci poslance nejvíce baví a co naopak nemáte vůbec rád?

Nejvíce mě na mojí práci baví rozmanitost a pestrost problémů, se kterými se musím vypořádat. Člověk proniká do různých oblastí. Jako stavař poznávám i oblast lékařství, sociální oblast a podobně. Práci poslance bych rozdělil na tři části. První je zasedání Sněmovny, to je to, co lidé vidí v televizi, a kde musí být člověk dobře připravený. Druhá část je práce ve výborech, což já považuji za gró své odborné práce. Zde se rodí nové myšlenky, předjednávají se zákony a vzniká zde odborné podhoubí, což mám velmi rád. A třetí nedílnou součástí je práce poslance v regionu. Poslanec by měl penetrovat svůj region, setkávat se se zástupci samozpráv a kraje a hlavně s obyčejnými občany.

Co naopak nemám rád je to, že si nemohu plánovat svůj čas. V době, kdy zasedá Sněmovna je takřka nemožné si naplánovat schůzku, protože se jednání často protahují.

 

A jak to tedy máte s časem na sebe, na své koníčky a rodinu?

Jak jsem již řekl, když zasedá Sněmovna, není čas vůbec na nic. A když už je volno, tak mi žena vyčítá, že odpočívám prací. Vedeme se ženou dětský turistický oddíl, což je spousta agendy a administrativy. Vidím v tom ale velký smysl. Potěšilo mě, že jsem od České rady dětí a mládeže, což je zastřešující organizace věnující se této činnosti, získal cenu Přístav.

 

S jakým cílem jste šel do vrcholové politiky?

Možná to vyvolá drobný úsměv, ale jsem idealista a můj největší cíl je zlepšit správu věcí nás všech, věcí veřejných. Abychom měli lepší zákony, aby náš stát skvěle fungoval a abychom se co nejdříve přiblížili Švýcarsku. A dalším velkým cílem je rozpohybování našeho regionu. Pražským pohledem je Žďársko vnímáno jako okres na severu, daleko od Prahy. Snažím se proto hodně fungovat v regionu, kde mám funkční poslaneckou kancelář a kde se setkávám s občany. Pomáhám jim řešit jejich problémy. Mám velkou radost, že tento cíl se mi daří plnit. Občané velmi dobře kvitují, že se jim každé pondělí ve Žďáře věnuji.

 

Můžete nám říct, s čím se na vás občané nejvíce obracejí?

Rozdělil bych to na dvě skupiny. První řeší hlavně sociální problémy, exekuce, nebo problémy svých dětí. Druhá skupina se zamýšlí nad problémy svého oboru, navštěvují mě dopravní inženýři, na což se specializuji, ale také hasiči, policisté, úředníci, vojáci, protože působím v Kontrolním výboru, ve Výboru pro obranu, ale také i v Podvýboru pro dopravu anebo v Podvýboru pro volný čas.

 

Co vnímáte jako váš největší úspěch v prvním roce jakožto poslance?

Podání pozměňovacího návrhu k novele zákona o podpoře sportu, který navrhuje přesunutí vznikající možného sídla Národní sportovní agentury do Žďáru nad Sázavou. Pro region by to znamenalo vznik cca 60 vysoce kvalifikovaných míst. Jsem rád, že se mi podařilo přizpůsobit podporu Státního fondu dopravní infrastruktury tak, aby podporoval i nadjezdy na obchvatech v našem regionu. Například pro plánovaný obchvat Nového Veselí. Dále se zabývám novým stavebním zákonem a mám mnoho rozpracovaných věcí před sebou.

 

Takže máte stanovené nějaké cíle pro tento rok?

Jeden z mých velkých cílů je navýšení finančních prostředků v kapitole MŠMT pro tzv. volný čas dětí a mládeže (skauting, hasiči, turistické oddíly, atd.), včetně investičních. A dalším cílem je prohlubování práce v regionu a podpora regionálních projektů.

event_note